• Любіть дитину не за те, що вона розумна чи красива, а за те, що рідна.
• Головне новоутворення підліткового періоду – відкриття своєї індивідуальності, свого „Я”.
• У цей час починається перебудова організму – дитина стає імпульсивною, у неї часто змінюється настрій, виникають конфлікти з ровесниками, бунт проти батьків.
• У дітей настає криза, пов’язана з бажанням здобути самостійність, звільнитись від батьківської опіки, з’являється страх перед невідомим дорослим життям.
• Зростає дух незалежності, який впливає на стосунки підлітка в сім’ї, у школі.
• Бажання звільнитися від зовнішнього контролю поєднується зі зростанням самоконтролю й початком свідомого самовиховання.
• Підліток дуже вразливий і легко піддається впливам як позитивним, так і негативним.
• Дитина має підвищений рівень тривожності.
• Внутрішній світ дитини ще нестабільний, тому батькам не слід залишати своїх дітей без нагляду.
• Розширюється коло спілкування.
• Підвищується інтерес до свого тіла, зовнішності.
• З’являються нові авторитети.
• Недоліки й суперечності в поведінці близьких і старших сприймається гостро й хворобливо.
• У батьках підлітки хочуть бачити друзів і порадників, а не диктаторів.