FacebookTwitterПідписатися на RSS

За даними ВООЗ, щороку кількість незрячих зростає на 1-2 млн. осіб: кожні 5 секунд втрачає зір одна доросла людина, кожну хвилину – одна дитина. Для України проблема дитячої сліпоти та слабозорості також дуже актуальна, адже понад 10 тис. дітей мають інвалідність через захворювання зору, щороку в Україні внаслідок порушень зору визнають близько 12 тисяч осіб з інвалідністю, а за останнє десятиліття показники дитячої інвалідності по зору зросли в 2,5 рази. Основними причинами дитячої сліпоти та слабозорості є аномалії рефракції високого ступеня , ретинопатія недоношених , катаракта та афакія , вроджені порушення органу зору , глаукома , злоякісні пухлини ока. У структурі формування інвалідності по зору з раннього дитинства провідними причинами залишаються вроджена міопія і ретинопатія недоношених. На думку фахівців ВООЗ, більш ніж у 50% випадків сліпота у дітей підлягає профілактиці або виліковуванню!

Жодне фізичне порушення так не обмежує людину, як сліпота, якщо ж зору позбавлене немовля, то це нещастя не лише для батьків, а й для суспільства в цілому. Актуальність боротьби з порушеннями зору у дітей важко переоцінити, вочевидь, що раннє виявлення і лікування порушень зору у новонароджених і маленьких дітей покращують можливість нормального розвитку зору та різко знижують можливість інвалідності по зору, яка в структурі загальної дитячої інвалідності посідає четверте місце. Наразі, як було вже зауважено, головними причинами дитячої інвалідності по зору є вроджена катаракта, глаукома та патології зору у глибоко недоношених малюків.

Удосконалення неонатальної допомоги та підвищення виживання новонароджених призводить до різкого зростання частки глибоко недоношених дітей серед новонароджених. Недоношені новонароджені при народженні складають групу високого ризику не тільки по частоті РН(ретинопатія недоношених) (62%), а й тяжкості прояву захворювання , тому саме ці діти в найближчому майбутньому почнуть чинити негативний вплив на динаміку захворюваності РН, приводячи до підвищення інвалідності по зору з раннього дитинства.

Офтальмологічна допомога новонародженим дітям є складовою частиною неонатальної допомоги та одним з резервів зниження частоти і тяжкості прояви захворювань органа зору з раннього віку. Враховуючи перспективи розвитку перинатології (перехід на міжнародний стандарт реєстрації та виходжування новонароджених з масою тіла при народженні від 500 г і терміном гестації від 22 тижнів) необхідно прогнозувати погіршення здоров'я новонароджених та збільшення офтальмопатології, в першу чергу, ретинопатії недоношених, і планувати заходи щодо оптимізації офтальмологічної допомоги цій категорії новонароджених. Ще кілька років тому немовлята з такими відхиленнями були б приречені на сліпоту, але сьогодні цю проблему розв’язано, нині можливо проводити операції дітям вагою усього 900. На базі Всеукраїнської дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит» Міністерством охорони здоров’я організовано нове офтальмологічне відділення на 20 ліжок, та офіційно відкрито перший у нашій державі Центр боротьби з дитячою сліпотою, ця подія стала першим кроком уряду на шляху до створення спеціалізованого високотехнологічного закладу загальнодержавного масштабу на основі Національного центру охорони здоров’я матері і дитини. Поки що ця установа є унікальною, проте вже сьогодні до впровадження передового світового досвіду дитячої офтальмології готуються й деякі регіони, зокрема Львів .

Як відомо, чим раніше почата боротьба із захворюванням очей, тим більш продуктивною вона виявляється. Тому не останню роль в ній відіграють своєчасна діагностика і своєчасно почате лікування. Це потребує значних додаткових витрат з боку держави , але все ж таки в багато сотень раз менших, аніж в подальшому - на соціальну підтримку таких дітей.

Кiлькiсть переглядiв: 1992

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.